Kupno mieszkania | LifeWays | world famous money ideas

Kupno mieszkania

Czy to dobry moment na zakup mieszkania?

Jeśli jesteś sprzedającym i zastanawiasz się czy ceny już ostatecznie spadły to mam dla Ciebie złą wiadomość. Nie licz na podwyżkę cen w najbliższych 12 miesiącach.

Jeśli jesteś kupującym – Gratuluję! W czasach bessy “Cash is the KING”!

Obecny rynek nieruchomości jest zdecydowanie rynkiem kupującego. Jeśli znajdziesz mieszkanie, które jest poniżej ceny rynkowej, jest dobrze utrzymane oraz nie będzie generowało zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych, kupuj.

Dla sprzedających mam niezbyt optymistyczne wieści, zgodnie z danymi rynkowymi proces dokonywania zakupu trwa dwa razy dłużejniż jeszcze w 2010 roku. Nie mówiąc już o tym, że na rynku jest zdecydowanie więcej mieszkań, czyli duża konkurencja. Dane te pokazują tendencję, jaką jest spadek decyzyjności kupujących, który idzie w parze z wydłużającym się procesem sprzedażowym nieruchomości. Dziś, sprzedaż przeciętnego mieszkania na rynku wtórnym trwa około 5 miesięcy. Rok temu były to niecałe 3 miesiące. Rzecz jasna, że czym mieszkanie jest większe i miesięczne koszty jego utrzymania przekraczają 500 zł, tym sprzedaż może się dłużyć nawet do czasów hossy. 

 

 

Właściciel, który na własną rękę szuka nabywców na swoje „M”, ma dziś szczególnie trudne zadanie do wykonania.

W okresie tzw. rynku kupującego szczególne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie oferty i samego mieszkania do sprzedaży. Pamiętajmy, niektóre nasze działania mogą zachęcić, a inne zniechęcić potencjalnych nabywców. Warto poświęcić trochę więcej czasu do przygotowania oferty (dokładny opis nieruchomości, opis bloku, piętro, powierzchni poszczególnych pomieszczeń, standardu wykończenia; dobrze wykonane zdjęcia faktycznie prezentujące istotne części mieszkania, jeśli wiesz, że developer jest poważany na lokalnym rynku użyj tego argumentu), odświeżyć i uporządkować całe mieszkanie, dokonać drobnych napraw, czy wreszcie dać możliwość kupującym na oglądanie nieruchomości w korzystnej dla nich porze dnia.W dzisiejszych czasach nie wystarczy zamieścić oferty w kilku portalach internetowych, może okazać się, że „home staging” będzie nieodzowny.

Na tym jednak nie koniec. Nawet, bowiem najlepiej przygotowane do sprzedania mieszkanie może nie znaleźć nabywcy, gdy jego cena będzie nierynkowa. Zwróć uwagę na ceny nieruchomości w Europie w większości krajów ceny spadły i jest to już fakt. Trzymając się kurczowo ceny wyjściowej możesz tylko stracić. Zgodnie z przyjętymi zasadami negocjacji 10% zawsze jest do stargowania. Wystaw cenę ofertową niższą niż mieszkania w najbliższej okolicy. Twoja oferta ma szansę przyciągnąć większą ilość potencjalnych nabywców, a może się okazać, że kilku osobom spodoba się twoje mieszkanie i podbiją oni cenę do poziomu rynkowego.

 

Sabina Rogowska

Zespół Produktów Hipotecznych i Inwestycji w Nieruchomości